Symposium schedule 2023

27 Mar 2023

Speaking Digital 2023

3rd symposium of PhD candidates in the Digital Culture and Creative Industries program at the Institute of Musicology, Faculty of Arts, Masaryk University.

Place and date: Daňkovice, Selský dvůr: https://www.selskydvur.net/

Date: 28–30 March 2023

The speakers will present their research projects in two sections according to the year of enrollment: 1st year doctoral students present their updated research theses with an emphasis on the current state of knowledge in the field of their interests and topicality of set tasks; 2nd year doctoral students focus in their contributions on chosen methodologies, particularly on the rigor, innovation and benefits they bring about to their research goals.

The symposium covers a wide spectrum of current phenomena in digital art, culture, and creative industries, which reflects the diversity of PhD projects conducted within this program. Common features of the presented projects are twofold – it is a focus on highly topical issues of digital culture (for example, the rapid development of artificial intelligence or acute issues of suitable strategies for archiving digital art) and the formulation of research goals in a respect to the needs of cultural industries practice (book market, cultural festivals, application of multimedia in memory institutions etc.).

The conference is held in Czech, Slovak and English.
The speakers will participate in person or with pre-recorded contributions.

Organizors: Jana Horáková, Markéta Polášková, Michael Franěk

March 29 - DAY 1
9.00 Opening
9.10 Michael Franěk: Umělá inteligence digitálních her
9.30 Tomáš Marušiak: Estetika umenia umelej inteligencie
9.50 Adéla Kudlová: Restaurování, konzervace a péče o digitální umění: Od institucionální praxe k veřejné participaci (cancelled)
10.10 Petra Antalová: Miloš Slovák: Mezi volnou tvorbou a reklamním designem (cancelled)
10.30 - 11.00 COFFEE BREAK
11.00 Anna Štičková: Nezávislá literatura a její aktéři*ky: nezávislí nakladatelé, knižní profesionálové*ky (VIDEO)
11.20 Martin Kaščák: Kultúrno-kreatívne centrá na Slovensku v súčasnosti (VIDEO)
11.40 Markéta Polášková: Metodologie výzkumu přínosu a vlivu činností na podporu kulturních a kreativních odvětví
12.00 Anna Minjaríková: Lidé, technologie a hudba v 21. století: Zkoumání změn v percepci nonartificiální hudby v digitalizovaném světě (VIDEO)
12.20 - 4.00 LUNCH BREAK
4.00 Man Tin: The Allegory of the Machine (VIDEO)
4.20 Daniel Kvak: Hudba jako formální jazyk. Komparativní analýza technik záznamu zvukového obsahu pomocí symbolické a subsymbolické reprezentace pro zpracování metodami strojového učení (VIDEO)
4.40 Dustin Breitling: Rehearsing the Future (VIDEO)
5.00 Petr Vrba: Grafická partitura jako intermedium s nejednoznačným kódem (VIDEO)
5.20 - 5.50 COFFEE BREAK
5.50 Tereza Habartová: Design výzkumu – Možnosti digitálních a síťových technologií jako nástroje pro uchování a zprostředkování nehmotného regionálního kulturního dědictví: koncept multimediální expozice
6.10 Karolína Kouřilová: Výzkum, zpracování a digitalizace materiálů k historii Vývoje nábytkářského průmyslu v Brně se záměrem vytvoření digitální database
6.30 CLOSING OF THE SYMPOSIUM

More articles

All articles

You are running an old browser version. We recommend updating your browser to its latest version.

More info