Křižanovské soustředění pro první ročníky 3. – 5. 10. 2022

27. 9. 2022

Ústav hudební vědy FF MU pořádá ve dnech 3. – 5. října 2022 (pondělí až středa) pro studenty prvních ročníků programů hudební věda, sdružená uměnovědná studia, teorie interaktivních médií a akademie staré hudby tradiční úvodní soustředění, jehož náplní bude kromě společenského, kulturního a sportovního vyžití také uvedení do základní problematiky studia na vysoké škole (a speciálně na Masarykově univerzitě), do systému a požadavků studia jednotlivých oborů, seznámení se s odborným zaměřením ústavu, jeho pracovníky, vědeckými projekty atd. Soustředění se zúčastní pedagogové Ústavu hudební vědy a část interních doktorandů. Detailní program soustředění bude průběžně upřesňován a doplňován.

 

Pondělí 3. října 2022

Osobní vlak Brno hl. n. 9:53 – Křižanov 11:02, dále pěšky

12:00 oběd

12:45 ubytování v budově a na chatách (proběhne v jídelně hned po obědě)

14:00 uvítání, praktické informace k pobytu, představení přítomných učitelů

14:15 – 15:30 PhDr. Dagmar Koudelková: Design po česku

15:45 – 16:45 doc. PhDr. Martin Flašar, Ph.D.: (Ne)zapomenutelná historie: čeští hudebníci 20. století a manipulace historické paměti

17:00 – 18:00 Mgr. Jiří Čevela a Mgr. Lukáš Pavlica: Dvě sondy do činnosti doktorandů brněnské hudební vědy na "eNku" i mimo něj

18:00 Společenský večer: spontánní besedy, dotazy a povídání, večeře formou opékání selete a hermelínů, občerstvení a hudební produkce studentů.

 

Úterý 4. října 2022

8:00 snídaně

9:15 – 10:30 MgA. Jan Dalecký: Burlesque in Jazz. Uvidíme-uslyšíme jazzové žertéře Slim & Slam, Spika Jonese, veselého chlapíka Fatse Wallera. A (jim) podobně

10:45 – 12:00 doc. Jana Horáková, Ph.D.: Robot isn't Dead. Robotické umění

12:00 oběd

13:00 – 19:00 PhDr. Aleš Filip, Ph.D.: Společný pěší výlet (9 km) do Velkého Meziříčí – exkurze:

13:00 sraz před jídelnou a společný odchod kolem rybníka Loučky. Trasa výletu: https://mapy.cz/s/juguvomucu

Po příchodu na místo, cca v 15:00: zámek: trasa A, snížené vstupné 70 Kč (připravte si prosím přesnou částku nebo vyberte větší částky po skupinkách mezi sebou, ať se nezadrhneme u pokladny); náměstí s radnicí a farním kostelem sv. Mikuláše; bývalé židovské ghetto se dvěma synagogami; rozchod a individuální program; pro zájemce v 19:00 odjezd objednaného autobusu z Velkého Meziříčí (z náměstí před radnicí) přímo do areálu DRAK, rovnou na večeři; vlaky z Velkého Meziříčí zastávky do Křižanova jedou v 16:38, 18:38 a 20:38.

od 19:00 večeře

20:30 – ??:?? PhDr. Aleš Opekar, CSc.: Populární hudba na ulici, v médiích, v muzeích i na univerzitách (přednáška s ukázkami a projekcí)

 

 

Středa 6. října 2021

8:00 snídaně

Jednotlivé dopolední přednášky se mohou vzájemně různě prolínat.

8:30 – 9:30 doc. PhDr. Jiří Zahrádka, Ph.D.: Její pastorkyňa, Janáčkova přelomová opera

9:35 – 10:30 Mgr. Viktor Pantůček, Ph.D.: Kurátorství živé hudby

10:35 – 11:30 Mgr. Vladimír Maňas, Ph.D. a Mgr. Jan Špaček: Hudební festival jako jev, struktura, úkol

11:35 – 12:30 Mgr. Robert Hugo, Ph.D.: Kultura barokních Čech a Moravy s přihlédnutím k hudbě

Poté závěrečné slovo, rozloučení, oběd a individuální odjezd domů; vhodné jsou osobní vlaky do Brna hl. n. ve 12:55 a 14:55 nebo rychlíky do Brna dolního nádraží (mimo hl. n.) ve 12:46 a 14:46. Osobní vlaky staví ve všech zastávkách na trase, rychlíky v Brně staví v Králově Poli a v Židenicích.

 

 

Veškerý program se koná v přednáškové místnosti v přízemí hlavní budovy a je určen všem studentům bez dělení na jednotlivé obory. Studenti se tak seznámí s jednotlivými pedagogy ÚHV a s jejich odborným zaměřením, které mohou v budoucnu využít napříč jednotlivými obory (konzultace, vedení seminárních a diplomových prací atp.). Soustředění není striktně povinné, přesto je účast všech studentů prezenčního studia maximálně žádoucí. Studenti kombinovaného studia jsou rovněž vítáni. Výuka zajišťovaná naším ústavem na fakultě je v těchto dnech omezena, účast na soustředění omlouvá i z další výuky na jiných oborech a fakultách. Bohužel není v silách ústavu proplácet studentům cestovní a pobytové náklady.

Akce proběhne v rekreačním středisku Drak v Křižanově u Velkého Meziříčí:

https://mapy.cz/s/pamenehuze

49.3730850N, 16.1028994E

Ubytování je zajištěno ve vytápěné budově hotelového typu, případně ve vytápěných chatách. Cena za kompletní pobyt včetně ubytování a plné penze (snídaně, oběd, večeře + celodenně čaj) je 1000,- Kč na osobu v případě ubytování v budově a 900,- Kč s ubytováním v chatách. V obou případech budou k dispozici kompletní lůžkoviny, není třeba brát si spacáky, ručník si naopak vezměte. Informace o lokalitě, možnostech ubytování atd. najdete na adrese: http://www.rekreacnistrediska.cz/strediska/krizanov

Úhrada proběhne v hotovosti na místě, prosíme o platby přesnou částkou.

 

Prosíme všechny zájemce o účast, aby učinili tyto dva kroky nejpozději tuto neděli 25. září 2022 do 23:59, později to není technicky možné:

(1) Zaregistrujte si v ISu předmět SUS_190 (vložením kódu), pokud jste tak ještě neučinili; po uzávěrce lze totéž provést podáním žádosti na studijní oddělení FF MU

(2) Účast, ubytování a stravu zaklikněte prostřednictvím aplikace Tudle v IS MU zde:

https://is.muni.cz/tudle/mvfn

V aplikaci Tudle lze informace zadávat a měnit i po uzávěrce, učiňte tak ale prosím co nejdříve.

Vegetariánská strava bývá o něco dražší, v řádu desetikorun na den. Jiné diety se nenabízejí.

Pojedeme z Brna hlavního nádraží osobním vlakem směr Žďár nad Sázavou v 9:53, skupinu povede Jan Špaček. Nepovinný sraz na nádraží (spíše doporučený příjezd/příchod) je v 9:40. Vlak přijíždí v 9:48, v tu dobu bychom již měli být na peróně a obsadit místa. Vlak cestou zastaví ještě v Židenicích, na Lesné, v Králově Poli, v Řečkovicích a pak ve všech zastávkách až do Křižanova. Kdo zmešká, může jet rychlíkem, ten však nejede z hlavního, nýbrž z dolního nádraží (odj. 10:17), a zastaví ještě v Židenicích a n Králově Poli. Jízdenka Brno hl. n. – Křižanov do 26 let se slevou na ISIC stojí 53,- Kč. Jízdenku si prosím každý kupte sám v pokladně nebo v aplikaci ČD Můj vlak; ve vlaku není možnost rezervace a skupinová jízdenka by žádnou další slevu nepřinesla. Pokud přistoupíte později, zaplatíte ještě méně. Pokud budete mít šalinkartu nebo jízdenku na MHD platnou alespoň do 10:09, kupte si jízdenku až ze zastávky Brno-Řečkovice za 44,- Kč. Pokud budete cestovat na jízdenku jihomoravského IDS odněkud mimo Brno, kupte si ji až do vlakové stanice Níhov (10:46) a až odtamtud pak železniční jízdenku do Křižanova za 19,- Kč (tu Vám případně může až z vlaku pořídit vedoucí skupiny J. Š.)

Z Prahy doporučujeme do Křižanova přímý rychlík v 7:59 z hl. n., příjezd do Křižanova 10:45. Brněnští přijedou tamtéž v 11:02. Vzhledem k odlehlosti areálu od civilizace nedoporučujeme příliš pozdní večerní příjezd.

 

Odjezdy rychlíků z Křižanova do Prahy ve středu 5. října 2022: 13:10, 15:10 atd.

Soustředění skončí středečním obědem. Cestu nazpět nedoporučujeme plánovat předem, v malebné krajině Vysočiny můžete ještě i ve středu odpoledne podniknout výlet nebo si zajet do Žďáru nad Sázavou či do Třebíče.

 

Cesta k areálu pro případný individuální příjezd:

Středisko Drak se nachází na severním okraji Loučského rybníka.

---Po silnici (4 km, celé po asfaltu): Příjezd vlakem do stanice Křižanov, odtud směrem na Křižanov cca 2 km po rušné silnici. V Křižanově pokračujte stále po hlavní silnici a před výraznou růžovou budovou "Pekařství u Musilů" odbočte doprava – zde je na sloupu směrovka DRAK (pokud místo toho půjdete rovně, dostanete se na náměstí), projděte dlouhou ulicí ven z vesnice, kolem budov zemědělského družstva, dál směrem k lesu, na obzoru je vidět budovu RS Drak Křižanov. Pěší cesta z nádraží až k Draku může po silnici trvat hodinu. Trasu viz zde: http://www.mapy.cz/s/5frj

---Cestou-necestou (2,5 km, doporučená trasa): Přímo lze dojít cestou – necestou asi za 40 minut, turistická mapa (Velkomeziříčsko) či mapy.cz v mobilu nemusí být ke škodě. Pokud bude sucho, půjde to snadno projít: http://www.mapy.cz/s/5frs

---V případě neproniknutelného porostu či bahna na poli je třeba variantu cestou-necestou prodloužit a obejít první úsek po silnici takto (3,5 km): http://www.mapy.cz/s/5frw

Areál se nachází na Vysočině v nadmořské výšce okolo 550 m n. m., většinou tu bývá až o pět stupňů chladněji než v Brně, tak si prosím nezapomeňte vzít velmi teplé oblečení, abyste se cítili dobře i ve večerním chladu venku u ohně. Podle úplně poslední předpovědi má být vesměs polojasno, bez deště, v pondělí 10 stupňl a silný vítr, v úterý 13 a ve středu 15 stupňů. V noci ale jen kolem 5 stupňů. Na výlet i na přesun od vlaku do areálu přes pole si vezměte pevné boty.

Prosíme hudebně aktivní studenty, aby zvážili možnost vlastních hudebních vystoupení v pondělí a v úterý večer. Klavír v areálu bohužel není, ale máte-li kapelu nebo hrajete sólově k zábavě či poslechu, nenechávejte si to pro sebe. Také můžete jednoduše vzít svůj hudební nástroj, případně vhodné noty, a na místě s ostatními zorganizovat možné ansámbly.

Kdo pije pivo, ať si nezapomene vzít vlastní pivní sklenici.

V případě dotazů a nejasností se obracejte na Mgr. Špačka:

spacek@phil.muni.cz , tel. 777 233 633.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info